Skip to main content

Raw Food Results

I know a lot of you enjoyed learning about eating raw food and I hope I gave you so valuable insights. Overall, I think I did well on the plan. Here's a summary of my results: 

The Pros 
1. Lost 9 pounds! 
2. No migraines the entire week 
3. No major drop in energy 

The Cons
1. I never slept throughout the night 
2. Starting bruising around day 4, which means iron deficiency 
3. I was tired and cranky by the weekend. 

So although I got great results I'm probably not going to be purchasing food from Raw Girls again. I know a lot of people in town really like this company and it's not my intention to bash any business but I amlso think a fair and accurate view of why they are not for everyone is in order.
 
My deal breakers:
1. lack of flexibility in food availability
2. Delivery timing
3. Lack of personalization / customer service
4. Price
 
Although the price was high it's only my bottom deal breaker, more so I felt overall it was not a good value. It was really expensive , $135 plus tax plus $10 delivery for 5 days of food (two off program meals enabled me to stretch it out), so it's a little over $30 a day for not a lot of food. I understand the raw girls spend a lot of time making the food and this is their jobs but it just wasn't worth the price tag in my opinion. There were a few things I just really did not like and threw away, I felt terrible being wasteful but I couldn't have eaten it and not been sick - this has nothing to do with the quality, more so certain flavors I find to be gross. For example, I hate taco meat and most ground beef meals, so a fake version of this was less than pleasing to me - the dogs loved it though. For the price, I would expect to have a little bit of a say on what is brought to me, maybe not go crazy but allowing one substitution per delivery really wouldn't be asking for the moon.  

However, speaking of quality my lettuce started to turn brown or get soggy. The meal description says the delivery is free but I was charged $10, this was explained that they used to do one delivery but moved to 2 to provide better food. (to be fair, they offered a refund due to the wording). I think they should move to three deliveries so people don't get soggy lettuce by the end of the week. I also think since people are paying over $12 for a tiny salad delivery should still be included; offer more deliveries to enhance the customer experience and food quality not to enhance profits. ( I did the math, they profit at least $150 a week by adding the 2nd delivery) 

My biggest disappointment continues to be a lack of customer experience. It really would not be that hard nor would it cost them anything to make this an experience and not just buying food. For example, guidelines on what to expect, vitamins that should be supplemented, a grocery list of foods that could be supplemented when still hungry and just simple words of encouragement would have been great. And they really need to figure out what needs to be eaten when if their food isn't going to be fresh for more than 2 days. It was only through online research that I found out cold pressed juices are only good for three days (and the 1st day is delivery day which was 8pm so really I had two days to consume it, which I didn't)

Basically, raw girls are not the only players in town but they are the most expensive. The home delivery was nice but not enough to put them on top. 

That being said, I do plan going raw again this year, ideally the first week of each month. I learned a lot from the experience, things that I should probably know from common sense but experience drove it home. My lessons for the week are: 

1. Quantity of food can decrease by eating high nutritional value foods 
2. My boby is pretty good at telling me what I need if I listen 
3. When meals are planned out and ready for the week it's easy to stay on track 
 
I'm incredibly appreciative of what Raw Girls do, and for all my FB friends who have talked about them so I knew this program was even out there. I appreciate thyat they made going from the typical American diet to 100% raw so easy. Despite not finding them a good value for the long term I do not regreat my decission to give the program a one week try, I learned a lot, found that raw food doesn't have to be terrible and met my goal of gettying unhooked for terribly unhealthy things.
 
I'll be checking out other prgrams and places around town so be sure to keep up with my blogging if you want to learn more about diving into healthy eating in Memphis.
 
 

Comments

Popular posts from this blog

Ipsy Glam Bag April 2017

OMG, Ipsy finally has a cute bag for the month!
Seriously, this month's coral ticket design bag is super cute and would make a fun little clutch for a night out at a festival or fair.
The items I received this month weren't terrible either. Here's what's inside my bag and my thoughts on each product:
OFRA Cosmetics Peach Blush $12 Everything I've received from this company in my Ipsy bad is a full-sized product (nice)! However they need to be in a refillable palette so that may not be your thing but I just found mine recently so this offends me less. This is overall a nice shade so I'll add it to my palette.
Hanalei Aloe Soothing Gel $30 This is a little more lightweight than the aloe gel you can get in a giant bottle at CVS but I'm skeptical yet if that makes it worth $30 for a jar. We're going to the beach in May so the timing is good and I'm sure I'll use the whole sample.
No Poreblem Primer $18 This is a nice, lightweight primer and has a …

Sensible Portions

I'm Sometimes you have to recognize your strengths and when it's time to outsource . For me a healthy lifestyle is not a strength. I love the idea of eating small healthy meals and working out everyday but then I get hangry and eat anything in sight. Or I have a busy weekend and don't have time to meal prep, and then I'm screwed for the week and one bad week turns into a bad month, and a bad year and a decade of gaining weight. So, when a sorority sister posted a meal plan she had found success with I was very interested. Shaun and I tried a similar program last year but it was very expensive ($170 for one person for 5 days) That's a great investment if you need to lose 10 or 20 lbs but when you have a lot to lose you need a long term plan that is viable from a time, nutrition and financial aspect. 
Long term it's still pricey but I was very impressed with the value and results of sensible portions and decided to give it a try. Like most meal plans the plan is …

Whiskey in a Teacup Tour Experience

Over the weekend I was in Nashville for the Whiskey in a Teacup book tour. I have been excited to read this book since I first heard Reese Witherspoon was writing a book and when I heard about the tour I knew I wanted in. One thing I am trying to get more comfortable with is not being afraid to do things I really want to do by myself. So as much as I love seeing everyone else's mother / daughter or girls night out experiences the truth of the matter is the $423 I spent on the VIP Ticket is a lot of money so I could not find anyone is my circle who was willing to make that spend but I decided to make the best of it and attend anyway.  The VIP Ticket included a meet and greet with Reese Witherspoon including a photo, a signed copy of Whiskey in a Teacup, a Draper James tote filled with Reese Witherspoon's favorite products and orchestra seating at the very front for the talk. The talk was scheduled for 7:30pm and my instructions had me arrive at 6pm for the 6:15pm meet and gre…

What’s in the bag : Toiletry Essentials to Pack for Your Next Trip

I’ve  been traveling so much lately so I’ve pretty much got packing down to a science. Planning for a trip can be stressful so I’m here to make it a little easier for you and talk about the necessities, today were specifically talking about what’s in the toiletry bag. As a special treat I have teamed up with Smile Brilliant for a giveaway at the end of this post!!! When thinking about necessities I first think about the things I don’t need - hotels always have shampoo, conditioner and a hairdryer so I never bring my own to save space.  I then think about what items I use at home that I can go without for the week vs. what I use everyday. I also try to think about  products that are good for multipurpose; facial oil is a great example as I use it for a makeup remover at night , a moisturizer in the morning and I also use a small amount on the ends of my hair. Through this I’ve been able to narrow it down to only ten items.
1. Hairbrush

2. Deodorant

3. Toothbrush

4. Toothpaste

5. Facia…

20 Rules for Modern Feminine Style

One of the things I love about the digital age is the ability to connect with others! I recently got a great idea from a youtuber I follow to make a list of 20 "rules" that define my lifestyle and I really loved this idea and thought not only would this be a good exercise for myself but a good topic to share with y'all. So, obviously you do you and wear whatever you want but these are my guidelines for my modern feminine without breaking the bank aesthetic.
1. Focus on pieces with wear ability beyond one season, don't get sucked into too many trends. For example, gingham will always be wearable for summer, plaid for fall, sweaters for winter and floral for spring - but get pieces with classic cuts so you can wear them year after year. For example, a gingham shirt dress is classic, a gingham top with bell sleeves will look dated the second that shape is out. 2. Don't be afraid to spend a little more for quality timeless pieces - a cashmere sweater, a great blac…