Skip to main content

Healthy Meal Prep


Back at the end of February Shaun approached me with the idea of instead of grocery shopping and going out to eat doing a meal plan program. We both work full time and neither one of us feels like cooking by the time we’re home at 6pm and we haven’t had much success finding healthy recipes that A. don’t cost a fortune to make B. aren’t complicated and most importantly C. actually taste decent. Spaghetti squash is not “just like” real spaghetti – stop the lies people. So, the idea was certainly appealing – until I saw the price tag of $170 for 5 days for one person – that over $2,000 a month for our household and clearly was not happening. We liked the concept though and got a few meals from the company offering the plan and supplemented with snacks on our own. For me, the biggest victory of these meals is that they actually taste decent and unlike a lean cuisine they aren’t just low calorie they are protein rich, thus more filling. So after years of having friends talk about how great it is to do meal prep on Sundays I was finally sold on the idea.  
Example of a $10 lunch 


Look, I like to cook I do but it’s a real PITA and time suck. Luckily, The Fresh Market offers plenty of pre-prepared items at reasonable prices. We have become quite the fan of the chicken roll-ups and most are less than 400 calories and is a nice little meal in itself that just needs to be baked for 30 minutes. Our favorite is Chicken Oscar which is a chicken breast with crab stuffing and asparagus for 330 calories and $3.99, yum! We also get lots of fish, which also just needs to be baked. Another favorite is the salmon burger, which we just eat plain like a crab cake rather than with a bun. Since focusing on eating healthier we have added a lot of fish to our diet and typically only eat pork or beef if we go out. I think chicken microwaves better than fish so I tend to bake the chicken roll-ups and box them up for lunches and the bake fish fresh at night. I also pre steam vegetable and cook rice for the week and keep large containers of both in the fridge.

Our new plan involves one protein shake a day, 2 snacks and 2 meals for me and 3 for Shaun (I have my shake as my breakfast while Shaun has his in the afternoon and eats a healthy breakfast). We got a Blender Bottle set at Sam’s club for $19.99 that included 2 bottles, 2 blender balls and 6 containers one of which has a pill insert. I love this because I can pour skim milk in my bottle the night before and keep the shake mix separate in a container that snaps onto the bottle so it’s easy to grab and go in the morning and mix when I’m ready to drink it. Mine of course is pink.

The most time consuming part of the prep are our snack boxes. These are probably our favorite part of the program. I should feel a little ashamed for admitting this but I just completely copied the $5 box the local vendor offers; although it involves larger expenses the first time to buy the almonds and goji berries each box costs us a little over $2 each. Even with soaking the apples in water with citrus essential oil I don’t like to cut them up more than a few days in advance so I tend to box up snacks on Sundays and Wednesdays. The little princess containers are the perfect size to hold the items that need to stay dry and I got them from the Dollar Tree – four in a pack; Shaun has blue ones but he took the stickers off, I have no shame apparently. The color coding those does help us keep track and which containers are for each of us. With this healthy eating kick I completely reorganized our fridge – but I’ll share that in another post.
The $5 original 

My boxed snacks 

It didn’t take very long for Shaun and I to both notice a difference – we feel better and we eat less when we go out, at a few of our favorite spots we can now share things we used to each have our own of so it saves us money when we do go out as well. I admit, I still like going out to eat so we try to go out at least twice a week – there’s really nothing romantic about eating your pre-cooked healthy meal out of a plastic container at home. But overall the routine has been successful for us and now that we’ve established it we have the energy and time to focus on other areas of improvement.
Of course, a cute lunch bag makes it even better 


Stay tuned for updates on our super organized fridge! 


Comments

Popular posts from this blog

Saying Goodbye

If we're friends on Facebook than you might have picked up on why I didn't blog last week - my grandmother passed away last Wednesday. I know I said I want to keep this blog focused on specific topics and less emotional one but the reality is I write it and while I have a whole list of topics I had planned on blogging last week and this week I feel like it's just not right. I still have a few "personal" posts up - my one about being motherless and childless had some readership over the past week being that Sunday was Mother's Day - and today I'm going to add one more personal post. As y'all know my husband and I are moving in June and I'm so glad that on our last "social" day together (we saw her several days in the hospital before she passed) we got to show my Grandma our new house. Our current condo isn't very wheelchair friendly so for the past few years we have been going out to eat on holidays and we were really excited to hos…

Hello Fresh Review

One problem with our last house was that the kitchen was a little small, but with our new kitchen we really have no excuse to not cook at home. To start us off on the right foot I started a Hello Fresh subscription.

Subscribers get to select from 8 meals on the weekly menu and can get two or four portions of each meal and 3, 4 or 5 meals per box. We get 4 meals and the cost of the box is $10 / portion / meal - so $80. Each menu also features one premium meal  for an extra $5 / portion.
For our first box I'm sharing step by step with two meals here because I don't think just showing one gives a fair overview of the box. Each box comes with the meat individually packaged, the ingredients per meal all in one brown bag and a recipe card that shows pictures, lists out materials needed and provides step by step instructions. It seems like all the meals involve six steps.

The first meal we made was a fish dish.

The first step was to roast the potatoes with oil in the oven.
Next…

Wardrobe Wednesday - Currently Craving

Although my clothing is mostly unpacked and hanging in the closet I still have all my shoes and accessories in boxes and although I purchased a few items in May as part of my Wardrobe Makeover blogging about them is going to have to wait another week. Today though instead of talking about what I have bought I thought I'd share a few items that I'd like to buy.
Society Plus Whimsy Bow Skirt $52.79 I love this skirt so much, which also comes in blush BTW, and I pretty much want to copy the entire look here. This skirt is named after the Whimsy and Wonder blog and the bow and length really matches my style. I feel like I already have a blush skirt so I should get the purple but I also feel like purple is better in fall and winter so I should wait to purchase. Sam Edelman Yumi Heeled Sandal $120 Mules are really in style right now and trend reports indicate this will carry into the fall. I had a nude pump on my wardrobe wish list for the year and I've yet to find one so I tho…

Sephora Play The Iconic Edition

In addition to my regular Play box this month I also received a special edition box exclusively available to Rouge VIB members for $20
This bag features six high end iconic beauty items and a style book. I got it mostly out of curiosity to try the products inside. Here's what's included: La Mer - The Moisturizing Soft Cream $170
This is one of the most famous (and expensive) skin creams in the world. It certainly smells nice and makes the skin feel soft and smooth. For the price point though I'd have to give the full sample jar a try to make a decision because $170 per ounce is a lot of money and I do like the moisturizer I use currently.
Guerlain Radiance Face Primer $74
Ok, so here's where I have a problem with this product - if I'm using an expensive moisturizer to give me "natural radiance" than why do I need a $74 primer to give me radiance? This goes on very smooth and does give a nice soft radiance but I feel like there are other products out there…

Sephora Play June 2017

This month's Sephora Play theme is all about summer and beauty products for summer. Here's what's inside my box this month:




VERB Sea Spray $7
This has a really nice scent to it but my hair is super straight and fine so I don't really have a use for a texturizing spray.

Klorane Dry Shampoo with Oat Milk $10
Although I don't usually use dry shampoo I certainly don't mind receiving this - my scalp is pretty oily so sometimes in the summer I don't feel clean all day so this is great to stick in my purse for busy days when I feel like I need a little refresh.

Coola Makeup Setting Spray $36
On one hand I love that it's a makeup setting spray with SPF, on the other is smells like alcohol and sunblock (which is pretty much how most spray on sunblocks smell) At $36 I doubt I will be purchasing this product in the future.

Ka t Von D Liquid Lipstick $20
I really like the color and the pigmentation  and the formula is really nice - I really hate when lip products fe…