Skip to main content

Sensible Portions

I'm Sometimes you have to recognize your strengths and when it's time to outsource . For me a healthy lifestyle is not a strength. I love the idea of eating small healthy meals and working out everyday but then I get hangry and eat anything in sight. Or I have a busy weekend and don't have time to meal prep, and then I'm screwed for the week and one bad week turns into a bad month, and a bad year and a decade of gaining weight. So, when a sorority sister posted a meal plan she had found success with I was very interested. Shaun and I tried a similar program last year but it was very expensive ($170 for one person for 5 days) That's a great investment if you need to lose 10 or 20 lbs but when you have a lot to lose you need a long term plan that is viable from a time, nutrition and financial aspect. 

Long term it's still pricey but I was very impressed with the value and results of sensible portions and decided to give it a try. Like most meal plans the plan is for five days and includes breakfast, lunch and dinner. Here's what was sent to me for this week: 


The program is $80 / week and has a $17 shipping cost. I was very nervous about having food shipped but the packaging is pretty sturdy. The meals are individually boxed in plastic containers, the containers are stacked in plastic wrap and placed into a styrofoam cooler with lots of cold packs. 



The cooler is taped up tight,boxed and shipped. By the time I get home to my box the ice packs are only half thawed and the food goes straight into my freezer. 



I'll admit, with my first shipment I was worried at the tiny food containers but it didn't take long to find good timing of small in-between meals snacks to keep the hangry (and headaches) at bay. 

The food itself is pretty good! I really like the breakfasts and I'm not typically a breakfast person. Here's an example of one day's meals last week: 



Overall I like the program, it makes healthy eating a no-brainier. I am an incredibly picky eater so a long term concern of mine is that there are some meals I just don't want - I pass those into my husband for lunches. And while $97 is a great price for 15 meals shipped to my door I worry about the long term sustainability financially of spending just on my food what some families spend on groceries for the whole house. I have a four week commitment to the program so I'll evaluate at that time if it's the long term plan for me based on results, how well sharing meals with my husband goes, and cost. But, it's been a great way to get myself used to eating less and shown that healthy eating doesn't have to be just salads. 




Comments

Popular posts from this blog

Saying Goodbye

If we're friends on Facebook than you might have picked up on why I didn't blog last week - my grandmother passed away last Wednesday. I know I said I want to keep this blog focused on specific topics and less emotional one but the reality is I write it and while I have a whole list of topics I had planned on blogging last week and this week I feel like it's just not right. I still have a few "personal" posts up - my one about being motherless and childless had some readership over the past week being that Sunday was Mother's Day - and today I'm going to add one more personal post. As y'all know my husband and I are moving in June and I'm so glad that on our last "social" day together (we saw her several days in the hospital before she passed) we got to show my Grandma our new house. Our current condo isn't very wheelchair friendly so for the past few years we have been going out to eat on holidays and we were really excited to hos…

Hello Fresh Review

One problem with our last house was that the kitchen was a little small, but with our new kitchen we really have no excuse to not cook at home. To start us off on the right foot I started a Hello Fresh subscription.

Subscribers get to select from 8 meals on the weekly menu and can get two or four portions of each meal and 3, 4 or 5 meals per box. We get 4 meals and the cost of the box is $10 / portion / meal - so $80. Each menu also features one premium meal  for an extra $5 / portion.
For our first box I'm sharing step by step with two meals here because I don't think just showing one gives a fair overview of the box. Each box comes with the meat individually packaged, the ingredients per meal all in one brown bag and a recipe card that shows pictures, lists out materials needed and provides step by step instructions. It seems like all the meals involve six steps.

The first meal we made was a fish dish.

The first step was to roast the potatoes with oil in the oven.
Next…

Wardrobe Wednesday - Currently Craving

Although my clothing is mostly unpacked and hanging in the closet I still have all my shoes and accessories in boxes and although I purchased a few items in May as part of my Wardrobe Makeover blogging about them is going to have to wait another week. Today though instead of talking about what I have bought I thought I'd share a few items that I'd like to buy.
Society Plus Whimsy Bow Skirt $52.79 I love this skirt so much, which also comes in blush BTW, and I pretty much want to copy the entire look here. This skirt is named after the Whimsy and Wonder blog and the bow and length really matches my style. I feel like I already have a blush skirt so I should get the purple but I also feel like purple is better in fall and winter so I should wait to purchase. Sam Edelman Yumi Heeled Sandal $120 Mules are really in style right now and trend reports indicate this will carry into the fall. I had a nude pump on my wardrobe wish list for the year and I've yet to find one so I tho…

Sephora Play The Iconic Edition

In addition to my regular Play box this month I also received a special edition box exclusively available to Rouge VIB members for $20
This bag features six high end iconic beauty items and a style book. I got it mostly out of curiosity to try the products inside. Here's what's included: La Mer - The Moisturizing Soft Cream $170
This is one of the most famous (and expensive) skin creams in the world. It certainly smells nice and makes the skin feel soft and smooth. For the price point though I'd have to give the full sample jar a try to make a decision because $170 per ounce is a lot of money and I do like the moisturizer I use currently.
Guerlain Radiance Face Primer $74
Ok, so here's where I have a problem with this product - if I'm using an expensive moisturizer to give me "natural radiance" than why do I need a $74 primer to give me radiance? This goes on very smooth and does give a nice soft radiance but I feel like there are other products out there…

Sephora Play June 2017

This month's Sephora Play theme is all about summer and beauty products for summer. Here's what's inside my box this month:




VERB Sea Spray $7
This has a really nice scent to it but my hair is super straight and fine so I don't really have a use for a texturizing spray.

Klorane Dry Shampoo with Oat Milk $10
Although I don't usually use dry shampoo I certainly don't mind receiving this - my scalp is pretty oily so sometimes in the summer I don't feel clean all day so this is great to stick in my purse for busy days when I feel like I need a little refresh.

Coola Makeup Setting Spray $36
On one hand I love that it's a makeup setting spray with SPF, on the other is smells like alcohol and sunblock (which is pretty much how most spray on sunblocks smell) At $36 I doubt I will be purchasing this product in the future.

Ka t Von D Liquid Lipstick $20
I really like the color and the pigmentation  and the formula is really nice - I really hate when lip products fe…